מעקה זכוכית

מעקה זכוכית – למדרגות ולמרפסת

רבים אינם מעריכים כיאות את השפעתו של מעקה למדרגות על העיצוב והאווירה הכוללת בבית, פשוט מכיוון שהנטייה היא להתייחס למעקה כאל רכיב פונקציונלי בעל תפקיד מסוים, אך לא כפריט עיצוב. יחד עם זאת, עם שטח הפנים הרב שיש למעקה, כל מעקה, למדרגות או למרפסת, לא ניתן להתעלם מהשפעתו החד משמעית על האווירה והעיצוב הכולל בבית, וזהו אחד מכללים החשובים ביותר בעולם העיצוב – ככל ששטח הפנים של פריט העיצוב גדול יותר, כך השפעתו העיצובית היא גדולה יותר, למשל דלתות פנים, דלת כניסה, חלונות, ארונות, ספות וגם מעקות.

למה אנחנו מתקינים מעקה בטיחות בבית?

מעקה הוא בראש ובראשונה פריט בטיחות. אנשי מקצוע אמיתיים ישתמשו תמיד במונח מעקה בטיחות למדרגות או מעקה בטיחות למרפסת למשל. יחד עם זאת, בהנחה שכל מעקה מספק את המענה הפונקציונלי הנדרש, הפרמטר החשוב הבא שמגדיר אותו הוא העיצוב. עיצוב המעקה הוא לא הסיבה שבגינה אנו מתקינים מעקה למדרגות או מעקה למרפסת, אבל הוא הסיבה שבגינה אנו בוחרים במעקה עץ, מעקה זכוכית או מעקה מתכת, בעיצוב כזה או אחר, שמתאים להעדפות שלנו ולעיצוב הכללי של הבית.

מעקה זכוכית – בטיחות, שקיפות ומרחב

מעקה זכוכית הוא מעקה ייחודי, המרכז בתוכו שורה של ערכים, החל מבטיחות גבוהה המושגת באמצעות שימוש בזכוכית כפולה ועבה, דרך לוק יוקרתי, אסתטי ומחושב וכלה בשמירה על תחושת מרחב פתוח וגדול. בבחירת מעקה זכוכית, קיימות אפשרויות שונות לעיצוב הזכוכית, לרבות שימוש בזכוכית אטומה (חלבית), חריטת עיטורים ובחירת גוון זכוכית. יחד עם זאת, היתרונות של הזכוכית באים לידי ביטוי בצורה הטובה ביותר כאשר הזכוכית היא נקייה, שקופה וחלקה, כשאת העיטורים ניתן להוסיף לה באמצעות תופסני אלומיניום וניקל, ובאמצעות פס האחיזה העליון של המעקה.

מעקה למדרגות מול מעקה למרפסת

שני המיקומים הביתיים בהם נהוג להתקין בדרך כלל מעקה בטיחות, הם המדרגות והמרפסת. יחד עם זאת, הגישה לכל אחד מסוגי המעקות צריכה להיות שונה ומותאמת לצרכים השונים שאמור כל מעקה למלא. ללא ספק, הסיכון שמונע מעקה בטיחות למרפסת הוא משמעותי הרבה יותר מזה שמספק מעקה בטיחות למדרגות, ולכן מעקה למרפסת יהיה בדרך כלל עבה יותר ומאסיבי יותר. מעקה זכוכית למרפסת עשוי לשמש אותנו גם בכדי לספק פרטיות ואפילו לעמעם את עוצמת קרינת השמש במרפסת, ולכן במעקה זה נהוג להשתמש בגוון זכוכית כהה יותר, שעדיין משמר רמה גבוהה של שקיפות.

אחרי שאמרנו את זה, מעקה זכוכית למדרגות מחייב אף הוא רמה גבוהה של בטיחות, ולכן גם במעקות למדרגות נהוג לעשות שימוש בזכוכית כפולה עבה. יחד עם זאת, ההשפעה של מעקה זה צריכה להיות יותר עיצובית/ יוקרתית ולזרום בצורה חלקה יותר עם העיצוב הכולל של הבית – עיצוב שקוף לחלוטין הוא המתאים ביותר למטרות אלה.

דברים שכדאי לזכור בהזמנת מעקה זכוכית

בהזמנת מעקה זכוכית למדרגות או מעקה זכוכית למרפסת ישנם מספר דברים שכדאי לזכור על מנת להבטיח שאתם רוכשים את המעקה המתאים לכם ביותר:

  • גזירת עיצוב המעקה מתפקידו הפונקציונלי – הצבת מעקה זכוכית כהה במרפסת היא אינה מקרית. תפקידו של מעקה כזה הוא לספק לנו יותר פרטיות במרפסת ולהפחית את עוצמת קרינת השמש במרפסת. במדרגות בית אין כל צורך בכך, ולכן לא יהיה נכון להתקין בו מעקה עשוי זכוכית כהה, רק בגלל שבחרנו לעשות כן במרפסת. במדרגות חשוב יותר למשל, לשמור על תחושת מרחב פתוח, ולכן זכוכית שקופה לחלוטין תתאים יותר במקרה זה.

  • שילובי מתכת – בייצור מעקה זכוכית נעשה שימוש נרחב באביזרי אלומיניום וניקל, לצורך קיבוע המעקה לרצפה, ויצירת חיבור בין רכיבי המעקה השונים. לרכיבים אלה השפעה רבה על תחושת העיצוב הכוללת, וכדאי מאוד להשקיע את הסכומים הנדרשים בכדי להשיג את הברק והגוון המועדפים לגביהם.

  • עיטורי זכוכית – ישנה בהחלט אפשרות לשלב עיטורי חריטה או צבע בזכוכית, אך כל הוספת עיטור כזה, צריכה להיות מבוססת על עקרונות עיצוביים מקצועיים, ולא על עצם היכולת לעשות זאת. במרבית המקרים, עדיפה זכוכית חלקה לחלוטין, ואם כבר משלבים עיטורים בזכוכית, עיטורים אלה אמורים להוות חלק ניכר בעיצוב הכולל של הזכוכית, לבלוט ולהמשיך את הקו העיצובי הכולל של הבית.